Blueseum - Online Carlton Football Club Museum
Loading...
 

From the Mallee, Vic


Player Era Recruited From
Arthur Cummins 1897 Castlemaine
Alf Moore 1898 Norwood / Swan Hill
Frank Field 1901 - 1902 Tarnagulla (Dunolly)
Jim Opie 1902 - 1905 Melb. University / Prahran / St Kilda / Sandhurst Juniors
John McFarlane 1902 Bendigo
Bob Jacobson 1903 Maryborough
Archie McNeel 1905 Castlemaine
Alex Johnston 1906 Lancefield
Fred Jinks 1906 - 1909 Eaglehawk
Horrie Pearce 1907 California Gully (Bendigo)
George Stewart 1909 Eaglehawk
Jack Bristow 1910 Carlton Juniors / Lancefield
Bert Cowley 1911 Echuca
Bill Johnson 1912 Queensland / Essendon / West Melb. VFA / Castlemaine
Paddy Mills 1912 - 1913 South Bendigo / Melbourne / Northcote
Alf Baud 1913 - 1915 Eaglehawk / South Bendigo
Chris Cameron 1913 Beverley / Rushworth Tigers
Percy Daykin 1914 - 1921 South Bendigo
Bill Cook 1914 Bendigo City
Albert Scadden 1914 South Bendigo
George Muir 1915, 1918 Northcote / Bendigo
Darcy Lear 1917 Bendigo District
Hedley Blackmore 1917 - 1923 Maldon
Jack Keily 1918 Havelock
Bert Boromeo 1919 - 1923 Maryborough
Jack Stephenson 1920 - 1922 Maryborough / Dunolly
Jack Morrissey 1920 - 1927 Dunolly
Maurie Beasy 1920 - 1928 Dunolly
Horrie Clover 1920 - 1931 Maryborough / Temperence Club Maryborough
Alex Duncan 1921 - 1930 Statford / Carlton / Romsey / Coburg
Harold Credlin 1922 - 1925 Carlton Juniors / Inglewood
Bob Wilson 1923 - 1925 Kerang
Harold Carter 1924 - 1928 Fitzroy / South Bendigo
Ned Kick 1925 Dunolly
Percy Outram 1925 - 1927 Kyabram / Wesley College
Ted Brewis 1925 - 1928 Maffra / Maryborough / Camberwell / Preston
Charlie McSwain 1925 - 1930 Preston / Merebin
Les Johnson 1927 - 1928 Maryborough
Vin Arthur 1927 - 1933 South Bendigo / Carlton / St Kilda / Richmond District / Drouin
Jack King 1929 Eaglehawk
Bill Lever 1929 - 1930 Rochester
Creswell 'Mickey' Crisp 1931 - 1941 Wedderburn / Sandhurst
Norm Le Brun 1935 Collingwood / Essendon / Sandhurst / Sth Melbourne / Richmond / Moorabbin
George Collard 1935 - 1938 Sandhurst
Gordon Crisp 1936, 1938 Wedderburn
Arch Shields 1937 - 1938 Teachers Training College / Tongala
Charlie McInnes 1938 - 1946 Tyntynder (Swan Hill)
Arthur Sanger 1938 - 1947 Castlemaine / Daylesford
Jim Jones 1939 - 1946 Ouyen
Jim Mooring 1940 - 1949 Creswick / Maryborough / Piangil
Tom Dillon 1943, 1946 Bendigo
Jim Clark 1943 - 1951 Elmore
Herb Turner 1944 - 1949 West Melb. / Eaglehawk
Fred Rose 1945 Swan Hill
Frank McGrath 1945 Melbourne / Boort
Ray Garby 1946 - 1950 Cohuna / Assumption College / AIF
Vin English 1950 - 1956 Sandhurst
Jack Mills 1950 - 1957 South Bendigo
Doug Beasy 1951 - 1959 Dunolly
Ron Robertson 1952 - 1956 South Bendigo
Jack Hosking 1953 South Bendigo
Noel Evans 1953 Sandhurst
George Ilsley 1954 Eaglehawk
Noel O'Brien 1954 - 1955 Echuca / Lockington
Kevin Hunt 1954 Pyramid Hill
Peter Aitken 1955 Kyabram
Max Ellis 1956 South Bendigo
Don Nicholls 1956 - 1961 Maryborough
Ross Ousley 1956 - 1958 Golden Square
Leo Brereton 1957 - 1962 Cohuna / Union
John Nicholls 1957 - 1974 Maryborough
Denis Strauch 1957 - 1960 Eaglehawk
Bill Arch 1958 - 1962 Kyneton / Ballarat YCW / St Pat's Ballarat
John O'Keefe 1959 - 1960 Mildura Imperials
Barry Bryant 1960 - 1961 Kyabram / Walwa (Corryong)
Graeme Anderson 1961 - 1968 Watchem-Corack
Murray Kick 1961 - 1965 Donald
Brian Holcombe 1961 Mildura Imperials
Ken Greenwood 1962 - 1966 South Bendigo
Greg Hardie 1963 - 1965 Leitchville
Ian Nankervis 1964 - 1966 Mildura Imperials / Dookie / Shepparton
Barry Mulcair 1965 - 1967 South Bendigo
Maurie Fowler 1966 Kyabram
Bob Lane 1966 Kerang
Dick Vandenberg 1966 Robinvale
Noel Bishop 1968 Maryborough
Mark Amos 1970 - 1971 Montmorency / Robinvale
Peter Fyffe 1970 - 1973 Newstead
Paul Hurst 1970 - 1974 Sandhurst
Brian Walsh 1970 - 1975 Sandhurst
Trevor Keogh 1970 - 1981 Sandhurst
Geoff Southby 1971 - 1984 Sandhurst / Powerhouse (VAFA)
Peter Hall 1971 - 1974 Castlemaine
Paul O'Brien 1971 - 1972 Echuca
Greg Kennedy 1972 - 1975 Eaglehawk / Wycheproof
Eric Pascoe 1972 - 1976 Northern United
Ray Byrne 1973 - 1978 Golden Square
Rod Ashman 1973 - 1986 Eaglehawk
Graeme Whitnall 1972 - 1975 Maryborough / Talbot
Graeme Robertson 1974 - 1975 Kangaroo Flat
Russell Ohlsen 1975 - 1978 Maryborough / Royal Park
Wayne Deledio 1975 Dunolly
Danny Halloran 1975 - 1977 Kyneton
Garry Higgins 1975 - 1976 Maryborough / Maryborough Rovers
Jim Buckley 1976 - 1990 Kyneton
Peter Brown 1976 - 1980 Campbell's Creek
Trevor Fletcher 1976 - 1977 South Bendigo /Charlton
Tony Southcombe 1977 Golden Square
John Tresize 1977 - 1978 Kennington / Sandhurst
Jim Canfield 1977 Birchip / St Vincent's
Ken Sheldon 1977 - 1986 Mitiamo
Warren 'Wow' Jones 1978 - 1985 Castlemaine
Peter McConville 1978 - 1985 Golden Square
Peter Fitzpatrick 1978 - 1980 Golden Square
Peter Francis 1979 - 1981 Heathcote / South Bendigo
Des English 1980 - 1986 Eaglehawk
Denis Lenaghan 1981 - 1982 Sandhurst / Pennant Hills, NSW / Sandhurst / Bendigo YCW
Brendan Hartney 1981 - 1985 Sandhurst
Bruce Reid 1983 - 1985 Footscray / Sandhurst
Daryl Gilmore 1983 Eaglehawk
Ricky Nixon 1983 - 1985 Golden Square
Peter Dean 1984 - 1998 South Bendigo
Peter Rohde 1985 - 1987 Kangaroo Flat / Sandhurst
Dean Strauch 1986 - 1989 Golden Square
Michael Gallagher 1987 - 1989 Golden Square
Adrian Bassett 1990 - 1992 Coburg VFA / Southport / Campbell's Creek / Castlemaine
Michael Sexton 1990 - 2000 Sandhurst
Michael James 1991 Robinvale / St Pat's Ballarat
Greg Williams 1992 - 1997 Sydney / Geelong / Golden Square
Steven Oliver 1992 - 1994 Castlemaine
Brett Sholl 1992 - 1994 Nth Melb. Reserves / Mildura Irymple
Brendon Parker 1992 - 1993 Tongala
Ben Sexton 1996 Footscray / Sandhurst
Damien Lock 1998 - 1999 Bendigo Pioneers U/18's / Eaglehawk
Heath Culpitt 1999 - 2001 Bendigo Pioneers U/18's / Castlemaine
Jordan Doering 1999 - 2001 Essendon Reserves / Bendigo Pioneers U/18's / Sandhurst
Ian Prendergast 2001 - 2006 Oakleigh Chargers U/18's / Kerang Rovers
Luke Livingston 2002 - 2006 Bendigo Pioneers U/18's / Kerang
Blake Campbell 2002 - 2003 Murray Bushrangers U/18's / Tongala
Callan Beasy 2002 - 2004 Bendigo Pioneers U/18's / Swan Hill
Trent Sporn 2002 - 2006 Nth Adelaide / Murrayville, Vic.
Andrew Walker 2004 - 2016 Bendigo Pioneers U/18's / Echuca
Ross Young 2007 Northern Bullants VFL / University Blues / Bendigo Pioneers U/18's / Donald
Andrew Collins 2011 - 2013 Richmond / Bendigo Pioneers U/18's / Sandhurst / Sandhurst Marist Dockers
Matthew Dick 2015 - 2016 Sydney Swans / Calder Cannons U/18's / Macedon
Sam Kerridge 2016 - 2018 Adelaide Crows / Bendigo Pioneers U/18's / Mildura
Lachie Plowman 2016 - ? GWS Giants / Calder Cannons U/18's / Macedon
Paddy Dow 2018 - ? Bendigo Pioneers U/18's / Geelong Grammar / Swan Hill
Lachie O'Brien 2018 - ? Bendigo Pioneers U/18's / Geelong Grammar / South Mildura




State and Club | From Victoria

Search