Blueseum - Online Carlton Football Club Museum
Loading...
 

From the Hume, Vic


Player Era Recruited From
Bill Collins 1899 - 1900 Rutherglen Rovers
Harry Thompson 1899 St Kilda / Beechworth
Harry Evans 1899, 1901 Rutherglen
Charlie Roland 1900 - 1908 Chiltern / Rutherglen
Joe Sullivan 1900 - 1903 Rutherglen / Port Melb. / Collingwood VFA / Collingwood Imperials
Henry Crisfield 1902 Rutherglen
Paddy Leahy 1902 Murchison
Jim Flynn 1903 - 1910 Geelong / Benalla District / Collingwood VFA / Canterbury
Albert Trim 1903 - 1904 Sth Melb. / Beechworth
Pat Pelly 1904 St James (near Yarrawonga)
Jim Slater 1905 Wangaratta
Andy Kennedy 1906 Benalla
William Harry 1906 Rutherglen
Charlie Meadway 1906 Wangaratta
Bill Hickey 1907 Sth Melbourne / Wangaratta
Andy Pattison 1908 - 1909 Caniambo (near Shepparton)
Jack Baquie 1909 - 1913 Seymour / Melbourne / Brunswick
Tom McCluskey 1910 Shepparton
Archie Wilson 1910 - 1913 Tatura
Fen McDonald 1911 - 1912 Nagambie
Gordon Green 1911 - 1921 St James (Yarrawonga)
Pat Ryan 1913 Dookie
Arthur Harrison 1914 Cobram
Jack Lowe 1914 Collingwood / Seymour
Jimmy Morris 1914 - 1917 Shepparton
Charlie Fisher 1914 - 1921 Kyabram
Dave Crone 1917 - 1920 Fitzroy / South Ballarat / Donald
Jack Greenhill 1917 - 1923 Corryong
Frank Martin 1917 - 1923 Avenel
Joe Prince 1919 Sth Melb. / St Kilda / Preston / Rose of Northcote / Avenel
Les Kittle 1919 Shepparton
Newton Chandler 1919 - 1924 Brunswick / Porepunkah (Bright)
Croft McKenzie 1920 - 1923 Numurkah / Wesley College
Rupe Hiskins 1920 - 1924 Rutherglen
Jim Fraser 1922 - 1923 Mansfield
Charlie Greenhill 1922 Corryong
Eric Humphrey 1922 Corryong
Frank Pritchard 1922 - 1923 Tatura
Roy Dick 1923 Tatura
Clyde Hill 1923 Mooroopna (Shepparton)
Pat Kennedy 1923 - 1925 University Blacks / Newman College / Sth Melb CYMS / Cobram
George Robbins 1925, 1929 St Kilda / Rutherglen / Wesley College
Maurie Connell 1925 - 1929 University Blues / Brighton / Newman College / Sth Melbourne / Yarrawonga / St Pat's Ballarat
George Hawking 1927 Rushworth
Denis Kelleher 1927 - 1932 Wangaratta
Allan Skehan 1927 - 1929 Wangaratta
Jack Kidd 1931 Tungamah / Essendon
Charlie Street 1932 - 1933 Richmond / St James (Yarrawonga) / Nth Richmond
Jack Cooper 1933 - 1935 Tungamah
Harry Hollingshead 1936 - 1940 Seymour / Kilmore
Bob Chitty 1937 - 1946 Cudgewa / Sunshine / Fairfield (Wodonga)
Vin Brown 1941 - 1948 Thornbury CYMS / Yea
Harold McDonald 1944 Nagambie
Arthur Hall 1945 Fitzroy / Benalla All Blacks
Wal Alexander 1945 - 1947 Wodonga / Parkville Juniors / Footscray District
Ray Garby 1946 - 1950 Cohuna / Assumption College / AIF
Max Howell 1948 - 1950 Benalla
Allan White 1957 - 1959 Avenel
Len Cottrell 1958 - 1959 Myrtleford
John Stephenson 1958 Benalla
Barry Bryant 1960 - 1961 Kyabram / Walwa (Corryong)
Barry Smith 1960 Tatura
Ian Nankervis 1964 - 1966 Mildura Imperials / Dookie / Shepparton
John Lloyd 1965 - 1967 Yarrawonga
Ron Stone 1965 - 1969 Wangaratta Combined Churches
Brian Kekovich 1967 - 1968 Myrtleford
Dennis Munari 1967 - 1970 Assumption College Kilmore
Ian Nicoll 1967 - 1970 Wangaratta Rovers
Peter Warburton 1971 - 1972 Tatura
Renato Serafini 1977 - 1978 Fitzroy / Assumption College Kilnore
Michael Garvey 1988 - 1989 Wodonga
Paul Payne 1989 Tatura
Tim Rieniets 1990 - 1991 Coburg / Nth Melb. Reserves / Wangaratta Rovers
Tim Powell 1993 - 1994 Richmond / Assumption College Kilmore / Berrigan, NSW
Adrian Whitehead 1994 - 1999 Wodonga
Dean Rice 1994 - 2001 St Kilda / Geelong Reserves / Longwood / Essex Heights
Mark Porter 1997 - 2001 Coburg / Wangaratta / King Valley
Murray Vance 1999 - 2001 Murray Bushrangers U/18's / Shepparton United
Matthew Lappin 1999 - 2007 St Kilda / Chiltern
Ryan Houlihan 2000 - 2011 Murray Bushrangers U/18's / Corowa-Rutherglen / Wahgunyah
Sean O'Keeffe 2002 - 2003 Murray Bushrangers U/18's / Wangaratta Rovers / Glenrowan
Justin Davies 2002 - 2005 Murray Bushrangers U/18's / Shepparton United / Shepparton East
Jonathon McCormick 2003 - 2004 Murray Kangaroos / Murray Bushrangers U/18's/ Wangaratta
Karl Norman 2003 - 2005 Wangaratta Rovers / Glenrowan
Jarrad Waite 2003 - 2014 Murray Bushrangers U/18's/ Benalla
Glen Bowyer 2004 - 2005 Hawthorn / Murray Bushrangers U/18's/ Wodonga
David Teague 2004 - 2006 Nth Melb. / Murray Kangaroos / Murray Bushrangers U/18's/ Katandra
Frazer Dale 2012 - 2013 Calder Cannons U/18's/ Assumption College / Myrtleford
Sam Rowe 2012 - ? Walla Walla NSW, Nth Albury NSW, Murray Bushrangers, Sydney Rookie, Norwood, SA
Nick Holman 2014 - 2015 Murray Bushrangers, Kyabram
Mark Whiley 2015 - 2016 GWS Giants, Murray Bushrangers, Finley (NSW)
Caleb Marchbank 2017 - ? GWS Giants, Murray Bushrangers, Benalla




State and Club | From Victoria