Loading...
 
From Western Metro, Vic        

From Western Metro, Vic


Player Era Recruited From
Charlie Sweatman 1897 - 1899 Ascot Vale
Alby Paterson 1897 Carlton VFA / Ascot Vale
Chic Breese 1897 - 1898 Carlton VFA / Williamstown / Ascot Vale / Wesley College
Harry H Morgan 1897 West Melbourne
Bobby Walsh 1897 - 1902 Carlton VFA / Footscray VFA
Jack Frost 1897 Carlton VFA / Nth Williamstown Juniors
Fred Barlow 1898 Sth Melbourne VFA / Ascot Vale
Charlie Brown 1898 Ascot Vale
Jim Pender 1898 Wellington Juniors (Geelong Juniors) / Footscray VFA
Mick Pender 1898 Wellington Juniors (Geelong Juniors) / Footscray VFA
Dan Pender 1898 Wellington Juniors (Geelong Juniors) / Footscray VFA / Marylebone
Tommy Kinman 1898 West Melbourne / Nth Melbourne VFA / Cumberland
George Young 1898 - 1899 Ascot Vale
Les Vernon 1898 West Melbourne Juniors
Jim Balharry 1898 Carlton VFA / North Williamstown Juniors
Pat Considine 1898 West Melbourne Juniors / British Star
John Hooper 1899 West Melbourne VFA
Will Stuckey 1899 - 1900 West Melbourne VFA / Nth Melbourne VFA / Essendon VFA / Essendon Districts
Arthur Thompson 1899 - 1901 Williamstown / Carlton VFA / Williamstown / Nth Williamstown
Archie Snell 1902 - 1907 West Melbourne VFA
John T Stephenson 1903 Yarraville VFA
Henry Whight 1904 Footscray VFA
Albert Gourlay 1904 Melbourne / West Melbourne VFA
Eddie Prescott 1904 Williamstown VFA
Billy Payne 1904 - 1912 Footscray VFA
Bill McVeigh 1905 West Melbourne VFA
Jim Neylan 1909 - 1910 Fitzroy / West Melbourne VFA
Ernie Jamieson 1909 - 1922 Williamstown VFA
Tom Clancy 1910 - 1914 South Melbourne / Leopold / Williamstown VFA
Andy McDonald 1910 - 1919 Yarraville VFA
Doug Fraser 1910 Yarraville VFA / Subiaco
Fred Marriott 1911 Werribee
Bill Johnson 1912 Queensland / Essendon / West Melbourne VFA / Castlemaine
Wally Gibbins 1913 Williamstown VFA
Paddy O'Brien 1913 - 1925 Yarraville VFA
Billy Robinson 1915 - 1918 Footscray VFA
Harry Greaves 1916 - 1917 West Perth / Williamstown VFA
Frank Rigaldi 1916 Carlton District / Williamstown VFA
Ray Stewart 1918 - 1919 Richmond / Williamstown VFA
Bert Graf 1919 Williamstown Juniors / Melbourne District
Clarrie Calwell 1920 Army * / Williamstown Juniors / Clifton's Rope Works *
Jack Cahill 1925 Carlton District / Williamstown VFA / Brunswick VFA
Tom Mullens 1926 Footscray / Footscray VFA
Tom Byrne 1929 Ararat / Williamstown VFA / Fitzroy Reserves / Prahran VFA
Fred Williams 1929 - 1932 Fitzroy / Melton
Bill Flynn 1930 Williamstown VFA / Fitzroy Reserves
Bernie O'Brien 1931 Footscray / Railways
Frank Walshe 1932 Footscray / Coburg / Trafalgar
Bob Green 1933 - 1945 Ascot Vale CYMS
Bobby Mills 1934 Footscray / Koo-wee-rup / Police
Bert Butler 1935 - 1944 Melton
Bob Chitty 1937 - 1946 Cudgewa / Sunshine / Fairfield (Wodonga)
Ken Baxter 1938 - 1950 Werribee
Jack Wrout 1936 - 1944 Nth Melbourne / West Melbourne CYMS
Keith Rae 1939, 1943 Williamstown VFA / Carlton Juniors
Gordon Cameron 1940, 1946 Laverton
Bert McTaggart 1940 - 1941 Williamstown VFA
Mac Wilson 1943 - 1944 Sunshine / Sunshine VJFA
Ernie Spence 1934 Yarraville VFA / Footscray Reserves
Herb Turner 1944 - 1949 West Melbourne
Les McCann 1944 Navy/ Ascot Vale / Moonee Ponds
Wal Alexander 1945 - 1947 Wodonga / Parkville Juniors /Footscray District
Bill Redmond 1947 - 1948 Williamstown VFA
Frank Cahill 1948 - 1949 Footscray / Spotswood / Emerald
Bernie Baxter 1949 - 1951 Werribee
Bruce Comben 1950 - 1961 Werribee South
Harry Dern 1950 - 1953 Spotswood
Adam Inglis 1951 Williamstown Methodists
Tom Jones 1951 - 1952 Altona
John Comben 1963 - 1966 Werribee South
Denis Collins 1978 - 1979 Footscray / Braybrook
Mark Arceri 1991 - 1992 North Melbourne / Williamstown VFA
Matthew Hogg 1992 - 1999 Footscray / Essendon U/19's / East Keilor
Rohan Welsh 1992 - 1997 Dandenong VFA / Essendon Reserves / St Bernards (Niddrie)
Glenn Manton 1995 - 2003 Essendon / East Keilor / Strathmore
Mick Martyn 2003 North Melbourne / Newport Central
Adam Bentick 2004 - 2009 Calder Cannons U/18's / St Bernards (Niddrie)
Jake Edwards 2007 - 2009 Western Jets U/18's / Melton
Brock McLean 2010 - Melbourne / Calder Cannons U/18's / Aberfeldie
Jeremy Laidler 2011 - 2013 Geelong / Calder Cannons U/18's / Doutta Stars
Matthew Watson 2011 - Calder Cannons U/18's / PEGS / Pascoe Vale
Wayde Twomey 2011 Swan Districts / Werribee / Western Jets U/18's / Hoppers Crossing
Luke Mitchell 2011 - 2013 Calder Cannons U/18's / St Bernards (Niddrie)





State and Club | From Victoria | Metro Regions
Contributors to this page: Bombasheldon .
Page last modified on Sunday 29 of September, 2013 15:58:04 AEST by Bombasheldon.

Random Image

thumbnail
1925 H. Sampson (Trnr) D. Whannell, P. O'Brien (C.C.)
thumbnail
Balkwill_Q&A.jpg

Online Users

161 online users
  • blueycarlton

Search