Blueseum - Online Carlton Football Club Museum
Loading...
 

From Northern Metro, Vic


Player Era Recruited From
Jimmy Aitken 1897 - 1898 Carlton VFA
Ernie Walton 1897 - 1904 Carlton VFA / Austral * / Rainbow
Bill Ahern 1897 Preston
Bob Armstrong 1897 - 1898 Carlton VFA / Nth Melbourne Juniors
Tom Blake 1897 Carlton VFA / St Kilda VFA / St Kilda Royals
Otto Buck 1897 Carlton VFA / Royal Park Crescent
Bob Cameron 1897 Carlton VFA / Brunswick College
Bill Casey 1897 Carlton VFA / Brunswick College
Henry Dunne 1897 - 1898 Carlton VFA / Austral *
Brook Hannah 1897 Carlton VFA / Fitzroy VFA / Carlton Reserves / Melbourne University
Ted Heffernan 1897 Carlton VFA / Fitzroy Juniors
George Johnston 1897 Albert Park
Henry McPetrie 1897 Richmond City / St Kilda VFA / West Beach
Wally O'Cock 1897 - 1901 Carlton VFA / Albion United
John "Joe" Paton 1897 Carlton VFA / Albion United
Jack Reekie 1897 - 1898 Carlton VFA / Albion United
Bill Weir 1897 - 1898 Carlton VFA / Fitzroy VFA / Fitzroy Juniors
Bill Woodhouse 1897 - 1898 Carlton VFA / Broken Hill / St Kilda VFA / Melbourne Grammar
Sam Chapman 1897 - 1898 Fitzroy VFA / Sth Melb. VFA / St Kilda VFA / Scotch College
Harry Gyles 1897 Carlton VFA / Richmond Juniors
Harry Howard 1897 Carlton VFA / Fitzroy Juniors
Peter Williams 1897 - 1901 Carlton VFA / Ballarat
Chic Breese 1897 - 1898 Carlton VFA / Williamstown / Ascot Vale / Wesley College
Jim Caffery 1897 Carlton District / Rainbow
Jim Lyons 1897 - 1898 Parkville
Bobby Walsh 1897 - 1902 Carlton VFA / Footscray VFA
Jack Frost 1897 Carlton VFA / Nth Williamstown Juniors
Jack Roberts 1897 - 1899 Carlton VFA / North Park *
Oscar Manchester 1897 - 1898 Brunswick / Rainbow / University
Bill Patterson 1897 - 1898 Carlton VFA / Rainbow
Herbie Lowenthal 1897 Austral *
Jim Goonan 1897 No record of original club
Billy Arnott 1897 Collingwood VFA / Richmond City
Len Morrison 1898 - 1902 Fremantle / Nth Melbourne / Albion United
Tommy O'Day 1898 Imperials WA / Nth Melbourne VFA / Nth Melbourne Juniors
Bill Sharkey 1898 - 1901 Fitzroy Juniors / Carlton Juniors
Charlie Curtis 1898 - 1900 Cardigan *
Dan Pender 1898 Wellington Juniors (Geelong Juniors) / Footscray VFA / Marylebone *
Tommy Kinman 1898 West Melb. / Nth Melb. VFA / Cumberland *
Herman Dohrmann 1898 - 1899 Perth / Collingwood VFA / Carlton Juniors / Nth Melb. VFA
Bill Churchyard 1898 - 1899 Melbourne Juniors / Royal Park Crescent / Albion United
Dick Stewart 1898, 1900 Carlton VFA / Carlton Juniors
Jim Balharry 1898 Carlton VFA / North Williamstown Juniors
Pat Considine 1898 West Melbourne Juniors / British Star *
Jack Douglas 1898 Cardigan * / Albion United
Henry Allender 1899 Collingwood Juniors
George Cowell 1899 Collingwood
Alf Hearnden 1899 Carlton VFA / Fitzroy VFA / Fitzroy Crescent
Bill McNamara 1899 - 1904 Brunswick
Henry McShane 1899 - 1904 Geelong / Geelong VFA / Marylebone *
Billy Monagle 1899 Port Melbourne
Will Stuckey 1899 - 1900 West Melbourne VFA / Nth Melbourne VFA / Essendon VFA / Essendon Districts
Bob Bird 1899 - 1900 Collingwood / Collingwood Juniors
Dan Lanigan 1899 Melbourne / Collingwood / Collingwood VFA / Collingwood Juniors
Arthur Thompson 1899 - 1901 Williamstown / Carlton VFA / Williamstown / Nth Williamstown
Artie McSpeerin 1899 Phoenix *
Harry Lewis 1899 Montague Juniors *
Dick Gorsuch 1899 Princes Hill
Jack Gilbert 1899 - 1900 Fitzroy Crescent
Victor Rapp 1899 North Melbourne Juniors
Fred Elliott 1900 - 1911 Melbourne / Cardigan *
Gerald O'Dwyer 1900 Fremantle / Melbourne VFA / Napier Imperials *
Wally Powell 1900 - 1902 No record of original club
Joe Sullivan 1900 - 1903 Rutherglen / Port Melbourne / Collingwood VFA / Collingwood Imperials
Peter Campbell 1900 Parkville Juniors
Charlie Ross 1900 - 1904 Brunswick
Charlie Oliver 1900 Carlton Imperials / Melbourne Juniors
Ned Bennett 1900 Montague Juniors *
Jim Matthews 1900 Celtic *
Charlie Maplestone 1900 - 1902 Parkville
Harold Daniel 1901 Port Melbourne
Dick Hart 1901 - 1902 Carlton Juniors / Carlton Imperials
Jim Loriot 1901 Collingwood Juniors
Paddy Noonan 1901 - 1902 Fitzroy / Fitzroy VFA / Albion United / Nth Melb. VFA
Harry Pye 1901 - 1902 St Luke's
Charles Raff 1901 Carlton Juniors / St Kilda / Parkville
Jack Gardiner 1901 - 1902 No record of original club
Jimmy Robinson 1901 Stanley United
Charlie Stewart 1901 Essendon District
Rhoda McDonald 1901 Collingwood / Sth Adelaide / Collingwood / Collingwood Juniors
Harry Powell 1901 - 1902 Fitzroy Crescent
Charlie Schunke 1901 Fitzroy Crescent / Carlton Imperials / Phoenix *
George McGann 1901 Coburg Juniors
Simon Roberts 1901 Coburg Juniors
Bill Dodds 1901 Albion United
Jack Todd 1901 - 1902 Leopold / Carlton Juniors / Prahran
Joe McShane 1902 - 1904 Geelong / Geelong VFA / Sth Melbourne / Geelong VFA / Marylebone * /Criterion Juniors *
George Wickens 1902 Carlton Imperials
Arthur Ryan 1904 St Ignatius *
Fred Scott 1902 - 1904 Essendon / Essendon VFA / Essendon District / Parkville / Scotch College
Gordon Ross 1902 - 1903 Fitzroy / Melbourne University
Jim Opie 1902 - 1905 Melbourne University / Prahran / St Kilda / Sandhurst Juniors
Barney Lazarus 1902 Carlton Juniors / Princes Hill
Jim Martin 1902 Carlton Juniors
Fred Webber 1902 - 1904 Carlton College
George Topping 1902 - 1916 Carlton Juniors
Andrew Dougall 1902 Melbourne University
Charlie O'Connor 1902 - 1904 Brunswick CYMS
Wal McKenzie 1902 Carlton Imperials
Pat McNulty 1902 Carlton Imperials
Jim Flynn 1903 - 1910 Geelong / Benalla District / Collingwood VFA / Canterbury
Arthur Ford 1903 - 1912 Boulder City, WA / West Perth / Carlton / Essendon Town VFA
Billy Leeds 1903 - 1905 Brunswick
Albert Trim 1903 - 1904 Sth Melbourne / Beechworth
Mick Grace 1903 - 1907 Fitzroy / Fitzroy VFA / Fitzroy Juniors
Frank Hince 1903 - 1906 Fitzroy / Fitzroy Crescent
Matt Crowe 1903 - 1904 Carlton Juniors
Alex Prentice 1903 Port Melbourne Rovers
Jim Cullen 1904 Leopold / Melbourne / Sth Melb. Juniors / Sth Melb. / Essendon / Port Melb.
Ted Kennedy 1904 - 1909 Essendon / Nth Melb. Juniors / St Jude's Carlton
Henry Newbound 1904 - 1905 Collingwood Juniors / Blenheim / Collingwood / Collingwood Juniors
Percy Pitt 1904 Essendon Town VFA
Rupe Bradley 1904 - 1905 Fitzroy Juniors
Bob Boyle 1904 - 1906 Nth Melbourne VFA
Jimmy Gaynor 1904 Carlton District
Albert Gourlay 1904 Melbourne / West Melbourne VFA
Charlie Hammond 1905 - 1918 Northcote / Nth Melbourne VFA / Carlton / Northcote
Jim Kennedy 1905 - 1907 Brighton Juniors / Essendon / Parkville
Bert Parke 1905, 1913 Melbourne / Carlton / University High School
Edgar Yeomans 1905 Northcote
Rod McGregor 1905 - 1920 Essendon Town VFA / Brougham Street Methodists / Daylesford
Alf Sharp 1905 Fitzroy / Fitzroy Juniors
Les Abbott 1905 Collingwood / Collingwood Juniors / Brunswick
Frank Caine 1905 - 1909 Rose of Northcote / Minyip
Fred Hewitt 1905 Collingwood Juniors
Alby Ingleman 1905 - 1908 Brunswick Juniors
Martin Gotz 1906 - 1913 East Fremantle / Port Melbourne
Bill Grant 1906 Bulla
Alex Lang 1906 - 1917 Parkville Presbyterians
Doug Gillespie 1906 - 1912 Parkville
Alex Johnston 1906 Nth Melbourne VFA / Lancefield
Dick Harris 1906 - 1911 Essendon / Nth Melbourne VFA / Caulfield
Jack Grant 1906 Carlton Juniors
Jack Hammond 1906 Northcote VFA
Les Beck 1906 - 1909 Carlton Juniors
Albert Bickford 1906 - 1907 Essendon VFA
Harvey Gibson 1906 Nth Melbourne VFA
Ike Little 1906 Nth Melbourne VFA
Frank H Williams 1907 - 1908 Royal Park Juniors
Vin Gardiner 1907 - 1917 Melbourne
Dave Gillespie 1907 - 1909 Royal Park
Wally Koochew 1908 Brunswick VFA
Bill Laver 1908 Nth Melbourne VFA
Alex Barningham 1909 - 1915 Carlton District
Jack Baquie 1909 - 1913 Seymour / Melbourne / Brunswick VFA
Jim Neylan 1909 - 1910 Fitzroy / West Melbourne VFA
Andy O'Donnell 1910 - 1913 Carlton District
Percy Sheehan 1910 Fitzroy / Caulfield Juniors
Jack Bristow 1910 Carlton Juniors / Lancefield
John 'Jack' Massey 1910 Carlton Juniors
Ned Bowen 1911 - 1912 Port Melbourne Juniors
Tom Hanson 1911 Grosvenor
Roy Johnson 1911 - 1912 Carlton District
Les Rowe 1911 Carlton District / Melbourne High School
Herbert Cock 1911 Collingwood / Collingwood District
Billy Dick 1911 - 1918 Fitzroy / Brighton / East Brunswick
Jim Stewart 1912 St Kilda / Nth Melbourne VFA
Frank Triplett 1912 - 1915 Carlton District / Brunswick VFA
Harry Haughton 1912 - 1919 Northcote VFA
Bill Johnson 1912 Queensland / Essendon / West Melbourne VFA / Castlemaine
Alf Williamson 1912 - 1914 Teachers Training College *
Herman Bartlett 1912 Fitzroy / Northcote VFA
Richard Moran 1912 - 1913 Nth Melbourne VFA
Paddy Mills 1912 - 1913 South Bendigo / Melbourne / Northcote VFA
Dave Earsman 1913 Fitzroy / Fitzroy Juniors / Northcote VFA
Chris Cameron 1913 Beverley * / Rushworth Tigers
Willie Rogers 1913 Carlton District / Wonthaggi
Justin McCarthy 1913 - 1914 Nth Melbourne Juniors
Harry Curtis 1913 Wesley Collegians / Carlton College
Athol Sharp 1913 - 1920 Moonee Ponds
Harold G. Evans 1913 Carlton District
Frank Hanna 1913 - 1914 Nth Melbourne VFA
Wally Don 1913 Teacher's Training College *
Mort Keily 1914 - 1921 Brunswick Juniors
Jim Willis 1914, 1918 Brunswick / Tramways * / Northcote
George Calwell 1914 - 1916 Clifton's Rope Works *
Jack Lowe 1914 Collingwood / Seymour
Joe Andrew 1914 Carlton District / Brunswick / Collingwood
Harold G. Evans 1913 Carlton District
Frank Hanna 1913 - 1914 Nth Melbourne VFA
Wally Don 1913 Teacher's Training College *
Bill Hore 1915 - 1919 Melbourne / St Kilda / Northcote / Carlton District / Police *
Vic Gordon 1915 Melbourne / St Kilda / Hawthorn VFA
George Muir 1915, 1918 Northcote VFA / Bendigo
George White 1916 - 1919 Coburg VFA
Charlie Canet 1916 - 1921 Brunswick Juniors
Robert White 1916 Carlton District
Frank Rigaldi 1916 Carlton District / Williamstown VFA
Lyle Downs 1917 - 1921 Clifton Hill Juniors
Willis Hardy 1917 Carlton District
Dave Crone 1917 - 1920 Fitzroy / Sth Ballarat / Donald
Horrie White 1917 - 1918 Brunswick Tramways
Ern Cowley 1918 - 1919 Brunswick
Fred Johnson 1918 - 1924 Tramways *
Percy Jackson 1918 St Kilda / Sth Melbourne / Port Melbourne Juniors
Harry Furnell 1918 - 1919 University / Geelong Grammar
Jack Woolley 1918 - 1919 Hawthorn VFA / Melbourne / Essendon / South Yarra / Northcote VFA / Preston VFA
Jim Howe 1918 - 1919 Teacher's Training College *
Bill Clohesy 1918 Carlton Juniors
Frank Mercovich 1918 - 1920 Carlton District
Bert Graf 1919 Williamstown Juniors / Melbourne District
Newton Chandler 1919 - 1924 Brunswick / Porepunkah
Morrie Ewans 1919 - 1921 Brunswick Juniors
Jack Scobie 1919 East Fremantle / Sth Melbourne / Rose of Northcote
Joe Prince 1919 Sth Melbourne / St Kilda / Preston VFA / Rose of Northcote / Avenel
Vic Truman 1920 Carlton District
Dick Wittmann 1920 - 1921 Carlton District
Clarrie Clowe 1920 - 1921 Brunswick
Clarrie Calwell 1920 Army * / Williamstown Juniors / Clifton's Rope Works *
Wally Raleigh 1920 - 1921 Collingwood / Fitzroy Juniors
Billy Blackman 1920 - 1924 Brunswick Juniors
Alf Key 1920 Carlton District
Edric Bickford 1920 - 1922 Essendon / Brougham Street Methodists *
Johnny Downs 1920 Fitzroy / Fitzroy District
Vern Wright 1920, 1922 Carlton District / Brunswick / Fitzroy Reserves
Alex Duncan 1921 - 1930 Stratford / Carlton / Romsey / Coburg
Harry Bell 1921 - 1927 Carlton District / Preston VFA
Jim Watson 1921 - 1929 Carlton District
Harry Toole 1921 - 1925 Carlton District
Dan Whannell 1921 - 1923 Carlton District
Frank Murphy 1921 Carlton District
George Bolt 1922 - 1923 Brunswick
Alec Farrow 1922 - 1923 Melbourne / Army * / Carlton District
Jimmy Goonan 1922 - 1927 Brunswick
Johnny Davies 1922 - 1924 Carlton District
Joe Russell 1922 - 1925 North Melbourne VFA
Graham Kemp 1922 Carlton District
Harold Credlin 1922 - 1925 Carlton Juniors / Inglewood
Rowley Faust 1923 Brunswick
Ray Brew 1923 - 1931 St Kevin's (Toorak) / West Melbourne CYMS / Newman College (Carlton)
Ernie Martin 1923, 1925 Essendon Reserves / Carlton District
Les Husband 1923 - 1924 Collingwood District / Box Hill / Trinity Grammarians (Kew)
Pat Kennedy 1923 - 1925 University Blacks / Newman College (Carlton) / Sth Melbourne CYMS / Cobram
Harold Carter 1924 - 1928 Fitzroy / South Bendigo
Jimmy Robertson 1924, 1926 Carlton District
Norm Sexton 1924 Coburg
Harvey Dunn 1924 - 1929 Carlton District
Ted Brewis 1925 - 1928 Maffra / Maryborough / Camberwell / Preston VFA
Victor Davis 1925 - 1926 Preston VFA
Billy Stone 1925 Coburg
Jack Vale 1925 Carlton District
Jack Way 1925, 1927 Carlton District / Brunswick Juniors
Carl Keller 1925 Fitzroy / Preston VFA / South Preston Rovers
Charlie McSwain 1925 - 1930 Preston VFA / Merebin
Jack Cahill 1925 Carlton District / Williamstown VFA / Brunswick VFA
Frank Donoghue 1925 - 1928 Rosedale / University Blues
Maurie Connell 1925 - 1929 Uni. Blues / Brighton / Newman College / Sth Melb. / Yarrawonga / St Pat's Ballarat
George Robbins 1925, 1929 St Kilda / Rutherglen / Wesley College (Melb.)
Harry McPherson 1925 - 1926 Fire Brigade * / Essendon Reserves / Essendon Districts / Prahran VFA
Joe Kelly 1926 - 1934 Thornbury CYMS / Old Xaverians (Kew)
Fred Mutch 1926 Collingwood
Norm Collins 1926 - 1931 Fitzroy / Fitzroy Juniors
George Styles 1926 - 1927 Port Melbourne VFA
Bill Manger 1926 Essendon
Fred Gilby 1926 - 1937 Coburg
Jim Shanahan 1927 Collingwood / Horsham
Maurie Johnson 1927 - 1936 Brunswick / Coburg Juniors
Vin Arthur 1927 - 1933 South Bendigo / Carlton / St Kilda / Richmond District / Drouin
Tommy Downs 1927 - 1933 Northcote
George Gough 1927 - 1928 Northcote / Fitzroy / Preston / Croxton IOR
Bill Downie 1927 Carlton District
Frank Mount 1927 - 1928 No Record of Original Club
Hector Ross 1928 Collingwood / Northcote
Billy Wood 1928 Northcote
Harry Davie 1928 Melbourne / Melbourne Juniors
Colin Martyn 1928 - 1932 Coburg
Bert Everett 1928 - 1929 Brunswick / Richmond Reserves
Jim Crowe 1929 - 1934 Railways * / Royal Rovers
Aubrey Martyn 1929 - 1933 Coburg
Jack Green 1929 - 1933 CBC Nth Melbourne (Uni. Amateurs)
Noel Peverill 1929 University Blacks / Scotch College (Hawthorn)
Ernie Sheil 1929 - 1930 University Blues
Tom Byrne 1929 Ararat / Williamstown / Fitzroy Reserves / Prahran VFA
Ansell Clarke 1929 - 1937 North Carlton Presbyterians
Fred Williams 1929 - 1932 Fitzroy / Melton
Les Allen 1930 - 1931 Fairfield
Bill Flynn 1930 Williamstown VFA / Fitzroy Reserves
Ted Pollock 1930 - 1937 Carlton Juniors / Queensland / Carlton Juniors
Bruce Scharp 1930 - 1931 Kew / University Blues / Scotch College (Hawthorn)
Len Clarke 1931 Coburg
Fred Brooks 1931 Teacher's Training College
Bernie O'Brien 1931 Footscray / Railways *
George Morrissey 1931 Kew / Port Melbourne / Nth Melbourne / Brunswick Juniors
Bill Jones 1931 - 1932 Port Melbourne / Dunlops *
Jack Kidd 1931 Tungamah / Essendon
Eric Little 1931 - 1934 Coburg
Gordon Mackie 1932 - 1936 Preston / Collingwood Reserves
Frank Walshe 1932 Footscray / Coburg / Trafalgar
Jack Hale 1933 - 1941 Carlton District / Abbotsford Juniors
Les Hughson 1933 - 1934 Preston / Fairfield / Hawthorn / Collingwood / Telegraphists (Wednesday League)
Steve Bloomer 1933 Nth Melbourne / Brunswick
Ray Quinn 1933, 1935 Carlton District
Harold Maskell 1934 - 1935 Collingwood Reserves / Geelong / Camperdown
Bobby Mills 1934 Footscray / Koo-wee-rup / Police
Jack Cashman 1934 - 1935 Fitzroy / West Perth / Fitzroy Juniors
Terry Ogden 1934 Hawthorn Reserves / Melbourne / Essendon Reserves / Northcote CYMS
Frank Anderson 1934 - 1944 Brunswick VFA
Wally Mutimer 1934 - 1936 Brunswick VFA
Dave Arrell 1934 Brunswick VFA
Bernie Treweek 1934 - 1935 Caulfield / CBC Victoria Parade
Norm Le Brun 1935 Collingwood / Essendon / Sandhurst / Sth Melb. / Richmond 2nd's / Moorabbin
Rod McLean 1935 - 1946 Fawkner
Clete Turner 1935 Fitzroy / Geelong / Cressy / Colac
Albert 'Mick' Price 1936 - 1946 Carlton Reserves
Will Kuhlken 1936 - 1937 Geelong / Port Melbourne
Jack Wrout 1936 - 1944 Nth Melbourne / West Melbourne CYMS
Frank P Williams 1936 - 1937 University Blacks / St Kevins College (Toorak)
Fred Ayers 1937 - 1938 Brunswick VFA
Paul Schmidt 1937 - 1944 Princes Hill
Arch Shields 1937 - 1938 Teacher's Training College *
Kevin Fox 1937 - 1939 Brunswick CYMS
Monty Brown 1937 University High School Old Boys (Parkville)
Jack McElroy 1938 - 1939 Brunswick VFA
Keith Rae 1939, 1943 Williamstown VFA / Carlton Juniors
Bernie Bignell 1940, 1945 Mantons * / Northcote High School
Jim Baird 1941 - 1951 Princes Hill
Vin Brown 1941 - 1948 Thornbury CYMS / Yea
Bob Atkinson 1942 - 1944 Coburg VFA / Camberwell South
Arthur Sleith 1942 - 1943 Preston VFA / Preston CYMS
Lance Collins 1942 - 1945 Coburg VFA
Fred Fitzgibbon 1942 - 1948 Brunswick VFA
Bob Standfield 1942 Brunswick VFA / Essendon / Collingwood Reserves / Leongatha / Fish Creek
Bert Deacon 1942 - 1951 Preston VFA
Ivor Brown 1942 Coburg VFA
Reg Morgan 1942 - 1943 Coburg VFA
Ken McLean 1943 - 1946 Coburg Sons of Soldiers
Ron Hines 1943 - 1948 Coburg District / RAAF *
Ron Boys 1943 - 1947 Northcote Reserves
Alex Way 1944 - 1948 Coburg Rangers
Jack Conley 1944 - 1952 Coburg Sons of Soldiers
Wal Alexander 1945 - 1947 Wodonga / Parkville Juniors /Footscray District
Adrian Hearn 1945 Fitzroy / North Melbourne CBC Old Boys
Ken Hopper 1945 - 1946 Pascoe Vale
Arthur Hall 1945 Fitzroy / Benalla All Blacks
Frank McGrath 1945 Melbourne / Boort
Ray Garby 1946 - 1950 Cohuna / Assumption College (Kilmore) / AIF *
Ritchie Green 1946 - 1952 East Brunswick
Len Harris 1946 Carlton District
Jim Clapton 1946 Northern District Association / Merri Juniors
Tom Eldridge 1946 - 1947 Carlton District / Brunswick 3rd's
Allan Greenshields 1947 - 1949 Rainbow / Pascoe Vale / Coburg VFA
Fred Stafford 1947 - 1952 Northcote VFA
Bob Kelsey 1947 - 1948 Port Melbourne VFA
Alan Streeter 1948 - 1950 North Fitzroy YCW
Tom Simmons 1948 - 1949 Northcote District
Basil Hunter 1948 Explosives Team (Saturday Morning Comp.) *
Tom Leehane 1948 CBC North Melbourne / East Brunswick YCW
Ken Aitken 1948 - 1951 East Coburg /Sth Merlynston / Coburg High School
Jack Hardy 1949 Newton NSW / Carlton / University Blacks / Essendon Reserves
Alan Thynne 1949 - 1951 Carlton District
Geoff Brokenshire 1949 - 1950 Collingwood / Sandringham VFA
Harry Caspar 1950 - 1955 Northcote VFA / Sorrento
Kevin Hart 1950 Fitzroy / Preston YCW
Doug Guy 1950 - 1953 East Brunswick
John Brown 1950 - 1955 New South Wales / Abbotsford Technical School
Bill Huntington 1950 - 1951 Coburg Juniors / Merlynston / Coburg High School
Harvey Dunn jnr 1951 - 1954 Box Hill / Essendon Stars / Essendon Technical School
Johnny Blake 1951 Northcote VFA
Bill Milroy 1951 - 1956 North Melbourne / Flinders Navy Base / Terang
George Stafford 1951 - 1954 Northcote VFA
Jack Spencer 1952 - 1954 Brunswick VFA
A. Max Thomas 1952 - 1954 Brunswick YCW
Graham Gilchrist 1952 - 1961 Coburg High School
Dick Gill 1953 Princes Hill
Ray Martini 1953 Essendon / Flemington YCW
Gerald Burke 1953 - 1960 Carlton Stars (Sunday League)
Peter Webster 1953 - 1959 Princes Hill
Peter Bevilacqua 1953 University Blues
Graham Kerr 1954 - 1955 University Blues
Frank Munro 1954 - 1956 Princes Hill Juniors
Kevin O'Brien 1954 - 1957 CBC Parade College (Bundoora)
Ron Rhodes 1954 Princes Hill
Jack Sullivan 1955 - 1960 St Joseph's CYMS (Nth Melb.) / North Coburg
Jack Ellis 1955 - 1957 Coburg High School
Kevin Bergin 1955 - 1956 Carlton District / Old Paradians (Bundoora)
Colin Holt 1955 - 1957 Brunswick
Leon Berner 1955 - 1957 University High School (Parkville)
Kevin Clarke 1956 - 1959 Melbourne / West Perth
Vic Garra 1956 - 1959 University High School (Parkville)
Kevan Hamilton 1956 Melbourne Reserves / McKinnon
Brian Buckley 1956 - 1965 Coburg U/17's
Maurie Pope 1956 - 1958 Carlton U/19's
Graham McColl 1958 Coburg VFA / Preston Swimmers
John Benetti 1958 - 1965 Carlton Stars / Old Paradians CBC College (Bundoora)
Serge Silvagni 1958 - 1971 West Preston YCW / CBC Parade College (Bundoora) / St Thomas, Clifton Hill
John Williams 1959 - 1962 Brunswick YCW / Princes Hill
Wes Lofts 1960 - 1970 West Coburg / Coburg Technical School
Max Miers 1960 - 1961 Princes Hill / Carlton Colts / Brunswick Technical School
Bruce McMaster-Smith 1962 - 1964 Fitzroy / Greensborough
Doug Ringholt 1963 - 1964 West Coburg
Kevin Hall 1963 - 1973 West Preston YCW
Dave Rogers 1963 - 1964 East Coburg
Brian Henderson 1964 Brunswick City
Ron Barassi 1965 - 1969 Melbourne / Preston Scouts
John Kemp 1965 - 1966 Pascoe Vale
Denis O'Sullivan 1965 Essendon U/19's / Batman / Coburg YCW
Barry Schmidt 1965 Carlton Youth Foundation / Collingwood Technical School
Stan Harrison 1965 West Preston YCW
Ricky McLean 1966 - 1971 Moonee Imperials
Paul Constance 1966 Carlton Youth Foundation
Peter Gilbert 1966 Broadmeadows
John Morrison 1966 - 1967 East Coburg / Princes Hill U/17's
Ron Auchettl 1966 - 1969 Merlynston
Robert Walls 1967 - 1978 Coburg Amateurs
Bruce Doull 1969 - 1986 Jacana
Phil Pinnell 1969 - 1979 Paramount
Doug Baird 1969 - 1970 Paramount
Barry Armstrong 1969 - 1981 Bundoora
John O'Connell 1970 - 1976 Glenroy YCW / St Mark's / Fawkner
Andy Lukas 1970 - 1973 St Mark's / Fawkner
Mark Amos 1970 - 1971 Montmorency / Robinvale
John Warden 1971 - 1972 St Mark's / Fawkner / Fawkner High School
Daryl Gutterson 1971 Lalor
David Dickson 1972 - 1976 Preston / Newlands High School / Powelltown
Rod Austin 1972 - 1985 Holy Child / St Dominic's
Vin Catoggio 1973 - 1980 Princes Hill
Alan Mangels 1974 - 1980 Oak Park / Northcote Park
Peter McKenna 1977 Collingwood / West Heidelberg YCW
Peter Bedford 1977 - 1978 South Melbourne / Port Melbourne
Wayne Harmes 1977 - 1988 Batman / Oak Park
Peter Halsall 1978 Pascoe Vale / Paramount
Alex Marcou 1979 - 1986 Thomastown
Stephen Buckley 1980 St Mark's / Fawkner
David Glascott 1981 - 1991 Thomastown
Rohan Burke 1981 - 1986 Reservoir-Lakeside
Spiro Kourkoumelis 1981 - 1986 Princes Hill
Rod Waddell 1981 - 1982 Lalor / Collingwood Reserves / Southern District NSW
Frank Marchesani 1981 - 1985 Fitzroy / Marcellin College (Bulleen)
Steve Easton 1982 North Melbourne / Bulleen-Templestowe
Paul Meldrum 1982 - 1992 Princes Hill
Mark Buckley 1982 - 1985 St Mark's / Fawkner
Justin Madden 1983 - 1996 Essendon / Airport West
Shane Robertson 1983 - 1991 North Melbourne Old Boys
Mark Williams 1983 - 1988 St Mark's / Fawkner
Andrew Graham 1983 Coburg
David Honybun 1984 Coleambally, NSW / Uni. Blues / Mackay, QLD / Uni. Blacks / Scotch College
Mick Kennedy 1984 - 1989 St Mark's / Fawkner
Darren Ogier 1985 - 1987 Hadfield
Neil Gaghan 1985 Fawkner / Moomba Park
Bernie Evans 1986 - 1988 Sydney Swans / Port Melbourne
Mil Hanna 1986 - 1997 East Brunswick
Ian Aitken 1987 - 1992 Strathmore
Jamie Dunlop 1987 - 1990 Fawkner / St Mark's
Mark Majerczak 1987 - 1991 Fawkner
Phil Poursanidis 1988 - 1989 Paramount
Tim Rieniets 1990 - 1991 Coburg VFA / North Melb. Reserves / Wangaratta Rovers
Adrian Bassett 1990 - 1992 Coburg VFA / Southport, QLD / Campbell's Creek / Castlemaine
Andrew Cavedon 1991 - 1994 Lalor Lions / Princes Hill
Darren Tarczon 1991 - 1992 North Melbourne Reserves / Port Melbourne
Ang Christou 1991 - 2002 Princes Hill / East Brunswick / Carlton Juniors / Carlton NSJFL
Mark Athorn 1992 - 1993 Sydney / Fitzroy / Footscray / Essendon U/19's / East Keilor
Ron De Iulio 1992 - 1999 Box Hill VFA / Brunswick VFA
Anthony Koutoufides 1992 - 2007 Lalor / East Thomastown
Brent Heaver 1992 - 1996 Epping / Melbourne / Epping
Lance Whitnall 1997 - 2007 Preston Knights U/18's / Lalor
Mark Porter 1997 - 2001 Coburg VFA / Wangaratta / King Valley
Anthony Franchina 1997 - 2003 Calder Cannons U/18's / Northern Knights U/18's / Newlands-Coburg
Trent Hoppner 1998 Preston Knights U/18's / Heidelberg
Andrew Merrington 2000 - 2003 St Bernards VAFA / Calder Cannons U/18's / Strathmore
Adam Pickering 2001 - 2002 Calder Cannons U/18s' / Cragieburn
Jim Plunkett 2001 - 2003 Western Bulldogs / Northern Knights U/18's / Montmorency
Andrew Eccles 2002 - 2003 Adelaide Crows / Northern Knights U/18's / St Mary's
Corey McKernan 2002 - 2003 North Melbourne / Westmeadows
Daniel Harford 2004 Hawthorn / Northern Knights U/18's / St Mary's
Nick Stevens 2002 - 2003 Port Power / Northern Knights U/18's / St Mary's
Jordan Bannister 2004 - 2009 Essendon / Calder Cannons U/18's / Therry-Penola
Jesse Smith 2006 Calder Cannons U/18's / Rupertswood
Ryan Jackson 2006 - 2008 Northern Knights U/18's / Greensborough
Ross Young 2007 Northern Bullants VFL / University Blues / Bendigo Pioneers U/18's / Donald
Matthew Kreuzer 2008 - ? Northern Knights U/18's / Bundoora
Dylan Buckley 2012 - 2017 Northern Knights U/18's /Ivanhoe Grammar / Ivanhoe
Jaryd Cachia 2013 - ? Norwood / Northern Knights U/18's / St Kevin's / Kew Rovers / Doutta Stars





Note: some football clubs have since disbanded or been renamed, and as a result the accuracy as to there actual geographical location is unknown. As Carlton is located in the Northern suburbs club, these clubs shall be allocated to this region, there will be an asterix (*) appearing after the name of these clubs indicating this. If you have knowledge as to the exact location of these clubs, please contact the Blueseum. These clubs of unknown origin will also be listed below in alphabetical order:

  • AIF
  • Army
  • Austral
  • Beverley
  • British Star
  • Brougham Street Methodists (possibly located in Nth Melbourne)
  • Cardigan
  • Celtic
  • Clifton's Rope Works
  • Criterion Juniors
  • Cumberland
  • Dunlop's
  • Explosives Team (Saturday Morning Comp.)
  • Fire Brigade
  • Mantons
  • Marylebone
  • Montague Juniors (possibly located in South Melbourne)
  • Napier Imperials (possibly located South Melbourne)
  • North Park
  • Phoenix
  • Police
  • RAAF
  • Railways
  • Stanley United
  • St Ignatius (possibly located in Richmond)
  • St Luke's
  • Teacher's Training College (possible located in Carlton / Parkville)
  • Telegraphists (Wednesday League)
  • Tramways

State and Club | From Victoria | Metro Regions

Search